مگا پی سی- کامپوتر ها در سال 2018

تاریخ: پنجشنبه 30 آذر 1391 ساعت: 09:45 بازدید: 366 نویسنده: سعید محمدی

 

 

http://images.forbes.com/media/2010/04/08/0408_mark-rolston_390x220.jpg

در پايان هر سال شرکت آي‌بي‌ام يک ليست از پنج فناوري قابل پيش‌بيني در پنج سال آينده را منتشر مي‌کند که مبتني بر هر چيز از روند بازار نوظهور تا رفتارهاي فرهنگي و اجتماعي و فناوري‌هاي واقعي است که اين شرکت در آزمايشگاه‌هاي خود در حال کار بر روي آنهاست.


به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اگر پيش‌بيني‌هاي امسال اين شرکت را باور کنيم، بسياري از سيستمهاي محاسباتي از تبلت و لپ‌تاپ گرفته تا تلفن همراه مي‌توانند از حسهاي بيشتري شامل ديدن، شنيدن، چشيدن و بوئيدن به شيوه ديجيتالي بهره‌مند شوند.

به گفته محققان آي‌بي‌ام، سيستمهاي محاسباتي شناختي به انسانها در شناخت پيچيدگي‌ها، همراهي با سرعت اطلاعات، تصميم‌گيريهاي آگاهانه‌تر، ارتقاي سلامت و استاندارد زندگي، غني‌سازي زندگي و شکستن تمام موانع از جمله فاصله جغرافيايي، زبان، هزيه و عدم دسترسي کمک خواهد کرد.

اين شرکت پيش‌بيني کرده که چيزهايي مانند ديد رايانه‌اي مي‌تواند حوزه محاسبات را بويژه در مراقبتهاي بهداشتي متحول کند که در آن تصاويري مانند ام‌آرآي و سي‌تي‌اسکن تنها توسط يک پزشک براي تشخيص يک بيماري مشاهده نشده و داده‌هاي پزشکي زيادي مورد بررسي قرار مي‌گيرند.

در مورد حس شنود نيز آي‌بي‌ام پيش‌بيني کرده که تا سال 2018 سيستمهاي حسگر توزيع شده عمل گرفتن و بررسي صدا را با شيوه‌هاي جديد براي مثال از طريق تعيين ارتباط با ويژگيهاي غيرقابل شنود امواج صوتي براي انجام تمام کارها از آزمايش مواد براي نقاط ضعيف تا رمزگشايي صحبت کودکان آغاز خواهند کرد.

همچنين سيستمهاي رايانه‌اي تا آن زمان از حس بويايي برخوردار خواهند بود. رايانه‌هايي مانند گوشي هوشمند مي‌توانند بيماري را بر اساس نشانه‌هاي زيستي موجود در تنفس فرد تشخيص داده، به جمع‌آوري داده‌هاي بيماريهاي مسري کمک کرده و مقامات بهداشتي را جلوتر از شيوع بيماري نگهدارند.

شايد جالبترين بخش اين پيش‌بيني‌ها، چشم‌انداز رايانه هايي با قابليت چشيدن و حس کردن است. شرکت آي‌بي‌ام پايان دوره سرآشپزهايي را پيش‌بيني کرده که ترکيب طعمها را از روي شهود بدست مي‌آورند. اين شرکت در حال حاضر در حال کار بر روي سيستمي است که ترکيبات طعم را تجربه کرده و از اين داده‌ها براي ايجاد طعمهاي ترکيبي و دستورالعملهاي پخت غذا در يک سطح بسيار ابتدايي بر اساس شيمي غذا و روانشناسي انسان استفاده مي‌کند.

پيش‌بيني ديگر آي‌بي‌ام در مورد رايانه‌هاي پنج سال آينده به برخورداري آنها از حس لمس اختصاص داشته که به تصور آن انسانها خواهند توانست اين ويژگي را از طريق نمايشگرهاي گوشي هوشمند درک کنند. با استفاده از لرزشهايي با تنظيمات مشخص، اکنون مي‌توان حس بافتي را که در آن وجود نداشته ايجاد کرد. در حال حاضر يک «لغتنامه بافتها» يا يک نوع لغت‌نامه الگوهاي لرزشي مورد نياز بوده که به انسان اجازه مي‌دهد تا بطور مجازي هر نوع حس بافت را ايجاد کند.

بنا بر پيش‌بيني اين شرکت، اين فناوري ايجاد خواهد شد که در حقيقت کارها بر روي آن آغاز شده و يک تجربه آنلاين کاملا جديد را خواهد ساخت. براي مثال با اين فناوري در آينده مي‌توان بافت پيراهني را که بصورت آنلاين در حال خريد آن هستيد، از طريق نمايشگر گوشي هوشمند لمس کنيد.

اگرچه پيش‌بيني‌هاي آي‌بي‌ام هميشه دور از خطا نبوده و هنوز برخي از پيش‌بيني‌هاي آن براي سالهاي 2009 و 2011 بدست نيامده، اما بسياري ديگر مانند ترجمه کلام بلادرنگ(2006)، فناوري ارتباطي پرداخت حوزه نزديک براي تلفن همراه(2007)، فناوريهاي کمک راننده مانند پارک خودکار و فرمانهاي صوتي(2007) و دستگاههاي خوانش ذهن بازار مصرفي(2011) همگي تا حدي موفق نشان داده‌اند.


موضوعات:متفرقه ,
کامپوتر-ها-در-سال-2018 کامپوتر-ها-در-سال-2018 کامپوتر-ها-در-سال-2018 کامپوتر-ها-در-سال-2018 کامپوتر-ها-در-سال-2018 امتیاز : 181 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |