مگا پی سی- سوپر کامپيوتر جديد IBM بر اساس شبيه سازي مغز انسان

تاریخ: یکشنبه 05 آذر 1391 ساعت: 15:39 بازدید: 136 نویسنده: سعید محمدی

 


سوپر کامپيوتر جديد IBM بر اساس شبيه سازي مغز انسان

براي توليد سريع ترين سوپرکامپيوتر بسيار کم مصرف جهان، آي بي ام به سراغ شبيه سازي ۵۳۰ ميليارد نورون و ۱۰۰ تريليون سيناپس رفته است. اين تعداد نورون و سيناپس تقريبا به اندازه مغز يک انسان معمولي است و آن را مي توان اولين قدم به سوي مغز مصنوعي واقعي دانست.


 مغز انسان را مي توان پيچيده ترين شيئ تمام کيهان دانست که به شکل قابل توجهي هم مصرف بهينه انرژي دارد. مغز مي تواند به طور همزمان هزاران ورودي سنسورهاي بدن را دريافت کرده و آنها را به صورت لحظه اي تفسير کرده و واکنش مناسب را نشان مي دهد. و البته تمام اين کارها را تنها با مصرف تقريبا ۲۰ وات به انجام مي رساند. و جالب اينجا است که کامپيوتر جديد آي بي ام که از پس شبيه سازي چنين کارهايي بر مي آيد، بيش از ۱۰۰ مگاوات مصرف انرژي دارد.

 چنين مصرف انرژي با چنان کارکردي تقريبا غير قابل تصور است. و براي حل اين مساله بايد به دنبال رويکردي جديد بود. آي بي ام پاسخ را در محاسبات ادراکي مي داند، اين موضوع بر پايه ديدگاه ها و کشفيات جديد در علم عصب شناسي، نانوتکنولوژي و محاسبات فوق سريع است.

 علم عصب شناسي مي گويد مصرف پايين مغز به اين دليل است که بر اساس فعاليت مصرف مي کند. به اين معني که نورون، سيناپس و اکسون ها تنها هنگامي انرژي مصرف مي کنند که در حال انجام کاري باشند که از طرف سنسورهاي خارجي يا ديگر نورون ها به آنها محول مي شود. و در غير اين صورت هيچ انرژي مصرف نمي کنند. و البته کامپيوترهاي امروزي در مقايسه با چنين شيوه اي، غول هاي مصرف کننده انرژي هستند.

 مهندسان آي بي ام اکنون از اين دانش براي ابداع يک معماري کامپيوتري نوپا و خارق العاده استفاده کرده اند و سپس از آن براي شبيه سازي نورون و سيناس هايي به تعداد مغز يک انسان عادي بهره برده اند. البته اين مغز شبيه سازي شده از نظر کارکرد و بيولوژي چندان شباهتي با مغز انسان ندارد. نمي تواند حس کند، تصور کند يا فکر کند. اما اين هنوز قدمي بسيار بزرگ به سوي خلق ماشيني به شمار مي رود که روزي روزگاري ممکن است چنين کارهايي هم انجام دهد.

 آنها براي شروع به سراغ پايگاه داده  CoCoMac  رفتند که يک مجموعه قابل توجه و البته ناکامل از نقشه مغز نوعي ميمون است. پس از ۴ سال تلاش رنج آور و پرتلاش بر روي اين پايگاه داده، به نقطه اي رسيدند که يک مجموعه داده قابل استفاده براي ايجاد لايه هاي مغز مصنوعي شان را در اختيار داشتند. و درون اين سيستم دو جزء مهم وجود دارد: نورون ها و سيناپس ها.

 اين کامپيوتر از ۱۵۷۲۸۶۴ پردازنده و 1.5 ميليون گيگابايت حافظه بهره مي برد. آي بي ام براي کاهش قابل توجه مصرف از چيپ هاي ويژه توليد خود بهره برده است که آنها را هسته هاي neurosynaptic مي نامد. به صور بالقوه يک معماري کامپيوتري کاملا جديد که مي تواند جايگزين سوپرکامپيوترهاي فعلي شود. هر هسته شامل نورون ها، سيناپس ها و اکسون ها است. البته بر خلاف نامشان طراحي آنها بر اساس منشا زيست شناختي شان نيست. البته دانشمندان اين پروژه معتقدند تا بازطراحي و تقليد کامل از مغز انسان دها سال فاصله دارند.


موضوعات:متفرقه ,
سوپر-کامپيوتر-جديد-IBM-بر-اساس-شبيه-سازي-مغز-انسان سوپر-کامپيوتر-جديد-IBM-بر-اساس-شبيه-سازي-مغز-انسان سوپر-کامپيوتر-جديد-IBM-بر-اساس-شبيه-سازي-مغز-انسان سوپر-کامپيوتر-جديد-IBM-بر-اساس-شبيه-سازي-مغز-انسان سوپر-کامپيوتر-جديد-IBM-بر-اساس-شبيه-سازي-مغز-انسان امتیاز : 132 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |