مگا پی سی- تیتان قدرتمندترین ابررایانه ی جهان

تاریخ: شنبه 04 آذر 1391 ساعت: 16:30 بازدید: 189 نویسنده: سعید محمدی

آزمایشگاه ملی اوک ریج وزارت انرژی آمریکا می گوید این ابررایانه که تایتان نام دارد میتواند 20 هزار تریلیون محاسبه را در ثانیه انجام دهد و توان محاسباتی غیرمنتظره ای را برای تحقیقات در انرژی، تغییرات اقلیم، موتورهای کارا، مواد و دیگر زمینه های تحقیقاتی دارد.

تایتان 10 برابر قدرتمندتر از ابر رایانه پیشین این آزمایشگاه موسوم به جاگوار است.

این سیستم حاوی 18 هزار و 688 نود (node) است که هر کدام ترکیبی از پردازشگرهای 16 هسته ای AMD Opteron 6274 و واحد پردازش گرافیک NVIDIA Tesla K20است.

 

http://o.aolcdn.com/mars/24198/635/357/121026055542-titan-computer-large-gallery-horizontal.jpg


رایانه ای به اسم تیتان، که تا ده برابر توانمند تر از سایر رایانه های آزمایشگاهی جهان است، به تازگی عنوان قدرتمندترین ابررایانه را از آن خود کرده است.

به گزارش خبرنگار سرویس علمی شفقنا (پايگاه بين المللي همكاري هاي خبري شيعه(، تیتان از میکروچیپ هایی استفاده می کند که در بازی های ویدیویی، در تحلیل تحولات آب و هوا و مدلسازی های پیشرفته استفاده می شود.

بنا به گزارش دیلی تلگراف، این ابرایانه در میان 500 دستگاه دیگر در مسابقات جهانی که در این زمینه برگزار می شود رتبه نخست را به دست آورد.

این ابررایانه که در در آزمایشگاه ملی «اوک ریج» تنسی آمریکا ساخته شده، نسبت به رکورددار قبلی که در سال 2009 برگزیده شده بود 10 برابر سرعت بالاتری دارد.

بر اساس آمار به دست آمده، تیتان توان 17.59 هزار تریلیون محاسبه در هر ثانیه را دارد که این رقم در ابررایانه قبلی 16.32 هزار تریلیون بود. رکورددار قبلی، سکویا، یک ابر رایانه ی ساخته شده در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا بود که برای شبیه سازی حملات هسته ای استفاده می شد.

در اوایل سال جاری ابر رایانه که ساخت ژاپن برای مدتی این عنوان را در اختیار داشت.

قهرمان جدید بیش از 19000 گره پردازشی و 710 ترابایت حافظه دارد. یک پردازنده ای ام دی 16 هسته ای و کارت گرافیک شتابدهنده جی-پی-یوی ان ویدیا دارد. این کارت ها در اصل برای بهبود تکنولوژی بازی های ویدئویی طراحی شده اند.

اخیرا ابررایانه ها به جای سی پی یو از جی پی یو استفاده می کنند. توجیه سازندگان این است که جی پی یو امکان عملیات موازی را به میزان بیشتری در اختیار دستگاه قرار می دهد و سرعت و تعداد پردازش های همزمان بالاتر می رود.


موضوعات:خواندنی ,
تیتان-قدرتمندترین-ابررایانه-ی-جهان- تیتان-قدرتمندترین-ابررایانه-ی-جهان- تیتان-قدرتمندترین-ابررایانه-ی-جهان- تیتان-قدرتمندترین-ابررایانه-ی-جهان- تیتان-قدرتمندترین-ابررایانه-ی-جهان- امتیاز : 163 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |