مگا پی سی- تصاویر علمی خیره کننده

تاریخ: یکشنبه 28 آبان 1391 ساعت: 15:37 بازدید: 289 نویسنده: سعید محمدی

پيشرفت‌هاي علم و فناوري، دسترسي به نماهايي از جهان را امکان‌پذير کرده که خيره‌کننده و گاه مسحورکننده هستند. تصاويري زيبا که هر کدام، مي‌تواند خود، مانند يک اثر هنري به حساب بيايد.


 

 

 

دانه‌‌هاي‌کوچک با جزييات زياد: فيزيک‌دانان جمهوري چک اين تصاوير اشعه ايکس با وضوح بسيار بالا از دانه‌هاي گياهي (تصوير سمت چپ) را با استفاده از تشخيص‌گرهاي نيمه‌رساناي فوق حساسي گرفته‌اند که مي‌توانند هر فوتوني که به آن‌ها برخورد مي‌کند را، ثبت کنند. پيشرفت‌هاي صورت گرفته در فناوري اين تشخيص‌گرها، به دانشمندان اجازه مي‌دهد که ساختار بافت‌هاي زنده را با جزييات تقريبا نامحدود، ‌بررسي کنند. تصوير سمت راست، ‌نمايي از همان دانه را نشان مي‌دهد که توسط يک ميکروسکوپ گرفته شده است.

 

بازمانده ابرنواختر تيکو:‌ تلسکوپ فضايي اشعه ايکس چاندارا،‌ متعلق به ناسا، اين تصاوير را از باقيمانده ابرنواختر تيکو گرفته است، يک ستاره کوتوله سفيد منفجر شده که در فاصله حدود 13 هزار سال نوري از زمين قرار گرفته است. اشعه‌هاي ايکس کم‌انرژي که در اين تصوير با رنگ قرمز نشان داده شده‌اند، توده‌هاي دودمانندي از غبار در حال گسترش را روشن کرده‌اند. اشعه‌هاي ايکس داراي انرژي بالاتري که به رنگ آبي نشان داده شده‌اند هم، موج انفجار حاصل از منفجر شدن اين ستاره را نشان مي‌دهند.

 

 

 مغز رايانه: مهندسان آي.بي.ام براي ساخت نسل آينده پردازشگرها در حال الهام گرفتن از مغز ميمون‌ها هستند. آن‌چه در اين تصوير مي‌بينيد، بر پايه دياگرام‌هايي به دست آمده که از ارتباط عصبي مغز نوعي ميمون به نام ماکاکو تصوير شده و بخشي از تلاش‌هاي محققين براي فهميدن نحوه سازمان‌دهي شبکه‌اي از هسته هاي پردازشگر مشابه مغز است. هر هسته، ‌بازنمايي از يک نقطه در طول حلقه است. هسته‌ها در 77 خوشه کوچک سازمان‌دهي مي‌شوند، درست مانند 77 منطقه مهم موجود در مغز ميمون ماکاکو. خطوط منحني بين نودها، در واقع 300 هزار اتصال بين هسته‌ها را نشان مي‌دهد.

 

 

 ديدهاي مختلف به جهان هستي: اين در واقع يک تصويرسازي براي نشان دادن نماهايي از جهان با مقياس‌ها و فاصله‌هاي متفاوت است. تصوير از نمايي باز از قديمي‌ترين و دوردست‌ترين کهکشان‌ها در بالا شروع مي‌شود و در پايين‌ترين بخش خود، به حد عنبيه چشم انسان مي‌رسد.

 

 

 پلاسما در دل بطري:‌ اين تصوير روباني زيبا از پلاسما را نشان مي‌دهد که البته عمر چنداني ندارد. اين روبان، زماني تشکيلمي‌شود که حرارت بالا يا ميدان الکتريکي قوي، الکترون‌ها را از مولکول‌هاي گاز جدا کند. آن‌وقت،‌ ماري از پلاسما روانه دهانه بطري مي‌شود، درست مانند اتفاقي که در اين تصوير شاهد آن هستيد.

 

  

 

مراحل سقوط قطره آب: اين تصوير، يک قطره آب را نشان مي‌دهد که روي يک سطح آب‌گريز مي‌پرد.

 

 

 

 

يک گل سوسن ظريف: اين تصوير را يک عکاس حرفه‌اي با استفاده از اشعه ايکس از يک گل سوسن گرفته است. در واقع، او ابتدا ازسوسن به صورت ديجيتالي عکس گرفته و بعد، با تغيير عکس، ‌سعي کرده بخش‌هاي ظريف ساختار دروني گل را هم در تصوير نشان بدهد.

 

 

  

ريشه‌هاي آشوب و بي‌نظمي: اين تصوير نشان مي‌دهد که چه‌طور يک سيستم مکانيکي پايه مي‌تواند هم نظم و هم بي‌نظمي را به وجود بياورد. نقاطي که مي‌بينيد، ‌در واقع نقاطي روي يک طرح هستند که هر کدام زاويه (روي محور x) و سرعت (روي محور y)يک جسم چرخان فرضي را در يک لحظه واحد زماني، نشان مي‌دهند، مانند پره‌هاي هليکوپتري که بدون اصطکاک و مقاومت هوا، در حال چرخيدن باشد. اين نقشه،‌ نتيجه به دست آمده از 1000 آزمايش نمونه‌هاي فرضي است که در طول هر کدام، پره‌ها با زاويه و شتاب متفاوتي شروع به چرخيدن مي‌کنند و خط سير آن‌ها به مدت 100 ثانيه، هر ثانيه يک بار، نقشه‌برداري مي‌شده است. با ادامه يافتن اين فرايند، نقاط به تصوير کشيده شده،‌ ترکيب‌هايي را به وجود آوردند که در برخي مناطق، الگوهايي بسيار منظم تشکيل داده‌اند و در برخي ديگر، نقاطي که به طور تصادفي و بدون نظم پراکنده شده‌اند.


موضوعات: فناوری ,
تصاویر-علمی-خیره-کننده تصاویر-علمی-خیره-کننده تصاویر-علمی-خیره-کننده تصاویر-علمی-خیره-کننده تصاویر-علمی-خیره-کننده امتیاز : 140 دیدگاه(0)

ارسال نظر

نام شما
وب سایت
پست الکترونیک
پیام
درج شکلک
نظر خصوصی
کد امنیتی

نظرات


صفحات نظرات
1 |